1 İngiliz Sterlini =

Türk Lirası

1 GBP = TRY

1 TRY = inf GBP

2

Sterlin kuru dünya piyasasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilindiği üzere yabancı para birimlerine döviz tabiri kullanılır. Örnek vermek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Türk Lirası temel para birimi olarak kabul görür. Bu nedenle TL harici tüm para birimleri normal olarak yabancı para birimi olacaktır. Buradan yola çıkarak TL harici tüm para birimleri Türkiye Cumhuriyeti için döviz olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde bir başka örnekte ise Amerika Birleşik Devletlerini ele alalım. Amerikan Doları temel para birimi olması sebebiyle Dolar harici tüm para birimleri ABD için döviz olarak sayılmaktadır. Dövizler içerisinde bazı para birimlerinin diğer para birimlerine nazaran değeri ve etkisi yoğundur. Bu para birimleri Dolar, Euro ve Sterlin olarak karşımıza çıkar. Çünkü dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan ve yüksek hacme sahip para birimlerinin başında gelirler. Yüksek değere sahip para birimlerinin başında Sterlin kuru gelmektedir. Sterlin, Britanya Krallığı içerisindeki ülkelerde kullanılan yüksek değere sahip köklü para birimlerinin başında gelir.

Sterlin

Sterlin, Büyük Britanya Krallığı içerisinde yer alan ülkelerin ana para birimi olarak karşımıza çıkar. Bu ülkelerin başında tabi ki İngiltere gelmektedir. Ayrıca Galler, İskoçya ve İrlanda gibi ülkelerde de Sterlin para birimi kullanımı yaygın şekilde bulunur. Sterlin genellikle İngiltere Merkez Bankasında veya İskoçya, Galler gibi ülkelerde basılmaktadır. Ancak İngiltere Merkez Bankasında basılan Sterlin birçok ülkede daha fazla saygı ve itibar görür. Hatta bazı ülkelerde diğer Merkez Bankasında basılan versiyonlarının alınmaması durumuna rastlanabilir. Fakat bu durum çok az ülkede karşımıza çıkacaktır. Sterlin, Dolar ve Euro gibi para birimlerine göre daha köklü ve eskidir. Özellikle Euro para birimi 1990 – 2000 civarı yıllarda literatürde yer almaya başlamıştır. Bu nedenle 30 senelik bir kökene sahiptir. Dolar ve Sterlin ise 200 – 300 senelik geçmişe sahip para birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimi ve kullanılan ayrıntılar bakımından kalitesini belli eden döviz çeşitlerinin başında gelmektedir.

Sterlin Ne Kadar

Sterlin ne kadar sorusu yatırımcıların yoğun miktarda merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bilindiği üzere para birimleri üzerinde birçok faktör önemli rol oynar. Para birimlerine duyulan güven, hatta o ülkelerde bulunan anayasa düzenleri dahi değerlerine doğrudan etki edecektir. Ayrıca hangi ülkelerin kullandığı ve bu ülkelerin ekonomisine göre de para birimleri yüksek değişmeler yaşar. Para birimlerinin üzerinde etkin rol oynayan bir diğer faktör ise altın rezervleridir. Ülkeler kendi kafasına ve isteğine göre para basamazlar. Para basmak için belli ekonomik prosedürlerin ortaya çıkması gerekir. Bu prosedürlerden biri altın rezervlerine göre para basma imkanıdır. Bu nedenle altın rezervleri ülke ekonomisinde büyük rol oynar. Para birimleri üzerinde önemli etki yapan bir diğer unsur da serbest piyasa etkisidir. Serbest piyasa genel olarak halkın veya milletin alım satım işlemleri sonucunda şekillenir.

Örnek vermek gerekirse piyasa da alınan Sterlin miktarı çok fazla olur ise talep artacak ve doğal olarak fiyatı yükselecektir. Az bulunan değerlidir mantığı gibi düşünürsek pekte yanılmış olmayız. Aksi durumda ise milletin Sterlin satışını arttırması piyasada daha fazla Sterlin bulunmasına ve talebin düşmesine neden olur. Ortaya çıkan ekonomik denge sonucunda Sterlin para biriminde değer kaybı gözlenir. Verilen örneklerde serbest piyasa etkisi ele alınmıştır. Serbest piyasa tamamen halkın veya toplumun hür iradesi ile gerçekleştirdiği alım satım işlemleridir. Bazı bireyler yatırım amaçlı bu işlemleri sağlarken kimi insanlar ihtiyaç sebepleri ile alım satım yapmaktadır. Sterlin ne kadar sorusuna yanıt olarak 22 ile 26 TL arasında 1 Sterlin’in eşit olduğu görülmektedir. Fakat yazımızı ilerleyen tarihlerde okumanız halinde bilgilerde değişmeler görülebilir. Bu nedenle platformumuz içerisinde yer alan anlık verilerden faydalanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Anlık ve canlı veriler sayesinde yanılma payı minimum seviyede bulunur.

Sterlin Kaç Para

Sterlin kaç para sorusu merak edilen önemli konuların başında gelmektedir. Türk Lirasına göre değerlendirme yapıldığında Sterlin oldukça değerli şekilde karşımıza çıkar. Maalesef son yıllarda ülke ekonomisinde yaşanan gerilemeler sonucunda yabancı para birimlerinde yüksek artışlar görülmektedir. Aslında bu durum o para birimlerinin değer kazanması ile alakalı değildir. Burada oluşan fark Türk Lirasının değer kaybetmesi sonucunda oluşan kayıplar ile alakalıdır. Yaşanan değer kayıpları sonucunda alım gücünde yüksek düşüşler görülmektedir. 2023 senesinin ilk 3 ayındaki verilere göre1 Sterlin yaklaşık olarak 22 ile 26 TL arasında değişkenlik gösterir. Zaman ilerledikçe TL ile Sterlin arasındaki farkın daha yukarıya çıkması olası ihtimaller arasında yer almaktadır.

Sterlin para biriminde banknot ve madeni olarak iki çeşit karşımıza çıkar. Madeni çeşitte üst düzey bir ahenk mevcuttur. Penny olarak geçen madeni para türünde ağırlıklar arası denge vardır. Tedavülde 1 penny, 2 penny, 5 penny, 10 penny, 20 penny, 50 penny, 1 Sterlin, 2 Sterlin gibi madeni paralar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse 2 adet 1 penny ağırlık toplamı 2 penny ile eşit ağırlığa sahiptir. Aynı şekilde 2 adet 20 penny ve 1 adet 10 penny ağırlık toplamları 50 penny ile eşittir. Bu durum bizlere Sterlin para biriminin ne kadar ayrıntılı ve özenli olarak ortaya çıkarıldığını kanıtlar niteliktedir. Sterlin kaç para sorusuna verilen yüksek tutardaki yanıtlar aslında Sterlin’in kalitesi ve güvenilirliği ile ilişkilidir. Para birimlerine duyulan güvenin artması değerinde ve öneminde yükselmelere vesile olmaktadır.

Sterlin Fiyatı

Sterlin fiyatı diğer döviz türleri gibi sürekli olarak değişkenlik gösterir. Kurumumuz bu konuda sizlere üst düzey hizmetler sunar. Platformumuz üzerinden istediğiniz para birimlerinin güncel hallerini ve anlık kurlarını öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca döviz çevirici seçeneklerimiz sayesinde dilediğiniz para birimini başka para birimine olan değerini veya karşılığını anlık olarak öğrenebilirsiniz. Çünkü insanlar yatırım yaparken anlık, canlı ve doğru bilgiler büyük önem teşkil eder. Yanlış bilgiler maalesef alım satım işlemleri sırasında olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için hassas şekilde hareket ederek anlık verilere göre işlem yapmak mantıklı olmaktadır.

Sterlin fiyatı 2023 senesinin ilk üç ay içerisinde yer alan ekonomik verilerine göre 22 – 26 TL arasında değişim gösterir. 1 Sterlin tahmini olarak 22 TL ve 26 TL arasında gidip gelmektedir. Ayrıca Sterlin para birimi Pound olarakta bilinmektedir. Bazı insanlar tarafından Sterlin ile Pound ayrı para birimi olarak bilinir. Ancak bu durum doğru bilinen yanlışlar arasında yer alır. Pound ve Sterlin aynı para biriminin farklı tabirleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle döviz firmalarında, kuyumcularda ve para merkezlerinde Pound ve Sterlin GBP olarak kısaltılır. Büyük Britanya Poundu tabirinin İngilizce versiyonunun kısaltılmış halidir. Banknot olarak bulunan Sterlin türlerinde genellikle eski liderler ve önemli devlet kişilerinin görselleri bulunur. Bilindiği üzere İngiltere içerisinde 2. Elizabeth oldukça önemli yere sahiptir. Bu nedenle kendisi ile ilgili bazı görsellerin banknotların üzerinde konumlandığına şahit oluruz.