1 Gram Altın =

Türk Lirası

1 AU = TRY

1 TRY = inf AU

4

Altın kuru sürekli değişkenlik gösteren parametrelere sahiptir. Altının fiyatlarını etkileyen yüzlerce faktör bulunur. Bu faktörlerin başında ülke ekonomisi ilk sırayı çeker. Ayrıca serbest piyasa etkisi de altın piyasası içerisinde önemli tesir gücü olan faktörden biridir. Serbest piyasa etkisi toplumun alım satım işlemlerine göre şekillenir. Arz talep dengesine göre altında değişimler söz konusu olacaktır. Yoğun miktarda altın alınması talebi yukarıya çeker ve altın fiyatlarını arttırır. Aksi durumda ise talep düşer ve altın fiyatları geriler. Ancak serbest piyasa etkisi genellikle belli oranda oynamalara neden olur. Yüksek düşüşler ve yükselmeler konusunda devamlı bir etki söz konusu değildir. Belli dönemlerde olumlu serbest piyasa etkisi görülürken diğer bazı dönemlerde negatif etkiler yaşanır.

Altın kuru üzerinde en büyük etkilerin başında tabi ki ağırlık gelir. Bilindiği üzere altın ağırlığına göre değer kazanmaktadır. 10 gram bulunan bir altın ile 100 gram ağırlığında bulunan altın aynı değere sahip olmayacaktır. Bu nedenle altın fiyatlarında ağırlık ilk sırada yer alır. İkinci sırada ise altının saflık oranı karşımıza çıkar. Saflık oranı karat olarak tabir edilmesi nedeniyle kaç karat olduğu veya diğer ismiyle kaç ayar olduğu çok önemlidir. Genellikle 14, 16, 18, 22 ve 24 ayar altınlar yaygın şekilde görülür. En yaygın olarak görülen karat türleri 18, 22 ve 24 ayar olanlardır. 24 ayar altınlar genellikle saflık oranı yüzde yüz gibi kabul görür. Fakat normal şartlarda yüzde 99 civarında bir saflık bulunsa da yüzde yüzün imkanlar dahilinde olmaması sebebiyle saf altın olarak ele alınır. Bu nedenle 24 ayar altın piyasada yer alan altın türleri arasında en fazla değere sahip altın ayarıdır.

Altın

Altın dünya genelinde ve ülkemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. En güvenilir yatırım aracı olarak kabul görmesi sebebiyle altınlar daima değerli şekilde karşımıza çıkar. Altınların tarihinin geçmesi ve yüksek değer kaybı yaşaması çok daha zordur. Bu nedenle dövizlere göre altın çok daha güvenli olarak görülür. Özellikle sabırlı yatırımcılar tarafından altın biriktirmek uzun vadede daima kazandıracak durumlardan biri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle ülkemizde altın alım satım işlemleri yaygın şekilde rağbet gören işlemlerin başında gelmektedir.

Altın birçok türde ve çeşitli karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitlerin başında gram altın gelir. Gram altın eski dönemlerde üretimde bulunmayan ancak son yıllarda popüler olarak kullanılan altın türlerinden biridir. Altının aşırı değer kazanması sonucunda gramının dahi oldukça değerli olması bu türün ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Düğün ve çeşitli takı törenlerinde gram altının kullanıldığına rastlarız. İkinci olarak yaygın kullanılan altın türü ise çeyrek altındır. Aynı şekilde çeşitli takı törenlerinde ve birikim amaçlı alınan altınların başında gelir. Bu türlerin haricinde tam altın, yarım altın, Cumhuriyet altını, Reşat altını gibi türlerde bulunur. Gramaja ve türe göre altınların değişmesi normaldir. Ayrıca takı ve aksesuar olarak kullanılan altın türleri de mevcuttur. Bilezikler, burma bilezikler, kolyeler, beşi bir yerdeler, gerdanlıklar gibi çeşitli altınların kadınlar tarafından aksesuar olarak kullanıldığı görülmektedir. Ağırlığına ve karar durumuna göre değerlenen altın türlerinde bazı durumlarda işçilikte büyük önem arz eder.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları için gram kadar çeyrek, yarım, tam ve karatın önemi de çok fazladır. Saflık oranı olarak geçen karat sisteminde değer yükselmesi gözlenir. 24 ayar olarak bulunan bilezik ile 18 ayar bulunan aynı ağırlıktaki bilezik farklı değerlere sahip olacaktır. Bu nedenle altın fiyatları hesaplanırken ayara göre hareket etmek mümkündür. Çok nadir olsa da 8, 12 ve 14 gibi kararlar görülmektedir. Ancak genellikle bu gibi ayarlar müşteriler tarafından tercih edilmez. İnsanlar karatta aşırı düşüş olması yerine yüksek saflık oranına ve daha az grama yönelim gösterir. Aşırı düşük karata sahip altınların satışı da zorluk çıkarabilmektedir. Bazı kuyumcular 8 ayar ve 12 ayar gibi altınları almak istemezler. Bu nedenle alım yaparken minimum 18 ayar altın tercih etmenizde yarar var.

Altın fiyatlarında oluşan değişimler alım satım haricinde devlet ile alakalı da olmaktadır. Devletlerin siyasi hareketleri, kaos durumları, doğal afetler, terör saldırıları, dünya liderleri açıklamaları gibi akla gelen tüm olayların altın üzerinde etkisi olabilir. Aynı durum yabancı para birimlerinde yani dövizlerde de geçerlidir. En ufak siyasi ve ekonomik değişim para birimlerine ve altın gibi yatırım araçlarına doğrudan etki eder. Fakat altınlar sabredilmesi halinde uzun vadede daima kazanç sağlayacaktır. En az 1 veya 2 sene beklenmesi halinde altın yatırımı yapan kişilerin yüzde 95 oranında kâra geçtiği görülür. Fakat 1 – 2 haftalık al sat işlemlerinde cüzi de olsa zarar etme olasılıkları görülebilir.

Anlık Altın

Anlık altın fiyatları oldukça önemli konuların başında gelir. Çünkü günümüzde insanlar altın alım satım yaparken güncel fiyatlara göre hareket ederler. Altınlar ve döviz türleri çeşitli durumlara göre hızlı şekilde artabilir ya da düşüş gösterebilir. Bu nedenle alım satım işlemleri sırasında canlı verilere göre hareket edilmelidir. Anlık altın fiyatları denince akla ilk geren yer tabi ki Kapalı Çarşı bölgesidir. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yer alan İstanbul şehrinde bulunan merkezi alan altın konusunda ülkemizin merkezi olarak görülür. Eminönü bölgesinde bulunan Han altının ülkemize girdiği dağıldığı ve her türlü işlemin yapıldığı merkezi alan olarak karşımıza çıkar.

Bu nedenle güncel ve canlı altın fiyatları Merkez Bankası veya Kapalı Çarşı verilerine göre sunulur. Fakat insanlar kuyumculara gitmesi halinde ufak tefek düşüşler ve komisyonlar görebilmektedir. Bu durumun temel nedeni Kapalı Çarşı haricindeki kurumların belli küçük komisyon eklemeleri yapmalarıdır. Yüksek ve yüklü miktarlarda alım satım yapılacak ise Kapalı Çarşı gibi alanlar veya döviz kurumları tercih edilmelidir. Aksi taktirde binlerce lira zarar edebileceğiniz durumlar meydana gelebilir.

Canlı Altın

Canlı altın fiyatları altının hangi türe sahip olduğuna göre değişim gösterir. Günümüzde altınlar birçok türde ve seçenekte karşımıza çıkar. Eğer Cumhuriyet altını sahipseniz küçük altın veya çeyrek altına göre daha fazla değere sahip olacaktır. Aynı şekilde altın türünün farklı hal alması değerinde yükselmelere de sebebiyet verir. Peki altın fiyatı nasıl hesaplanır. Altın hesaplamaları ayar ve gram üzerinden yapılır. İlk olarak bulunan altın türünün kaç ayar ve kaç gram olduğuna göre oranlama yaparak değerini hesaplayabilirsiniz. Fakat direk altın türüne göre de platformumuz içerisinden bilgi alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse gram altın sahibiyseniz gram altın fiyatına, tam altın sahibiyseniz tam altın fiyatlarına bakabilirsiniz.

Canlı altın fiyatlarının önemi yatırımcılar için çok önemlidir. Altın sadece uzun vadeli yatırımları temsil etmez. Günümüzde borsa, Forex ve çeşitli hızlı işlemler ile altın alım satımı yapan kişiler bulunur. Ayrıca döviz büroları ve kuyumcular içinde altının değişimi oldukça elzemdir. Bu nedenle altının canlı fiyatları sürekli takip edilmesi gereken konuların başında gelir. Platformumuz sayesinde altın, gümüş ve çeşitli döviz türleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.