Altın 

YATIRIM ARACI OLARAK ALTIN

 Altın günümüzde bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Eskiden yastık altlarında ninelerimizin sakladığı altınlar yavaş yavaş yastık altlarından çıkarak bankalardaki yerlerini almaya başladılar. Bankalarda açılan altın hesaplarında altınlar hem güvenli bir şekilde korunuyor hem de aynı şekilde değer kazanmaya devam ediyor. Eskiden yastık altlarında saklanan altınların çalınma olasılığı çok yüksekti ve ne kadar korunursa korunsun eğer biri kafasına koydu ise onları çalardı. Fakat günümüzde bu bankalar sayesinde değişti. Bankalar altınları alarak adınıza hesap açarak altınlarınızı güvenli bir şekilde korumaktadır.

Altın günden güne değer kazandığı için insanlar ellerindeki parayı altına çevirerek ellerindeki paranın değer kazanmasını sağlıyorlar. Böylece örneğin on liraya alınan bir altın belki bir iki ay içerisinde iki kati bir gelir getirecektir. Sürekli değeri artan bir yatırım yapmak isteyenler tercihlerini altından yana yapabilirler.

Altından oluşan çok miktarda aksesuar bulunmaktadır. Altın küpe, altın kolye, altın yüzük bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Eğer aldığınız altının ileride daha değerli olmasını istiyorsanız fazla işlenmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin bir bilezik aldığınızda bunun el isçiliğiyle alış fiyatı yüksek olur. Fakat aynı bileziği satarken işlemesine bakmadan yalnızca gramı üzerinden değerlendirilir. Böyle olunca alış fiyatı ile satış fiyatı arasında çok fark olmuş olacaktır ve paranızın yarısı çöpe gitmiş olacaktır. O yüzden yatırım yaparken ya gram altını tercih etmeliyiz ya da el isçiliği az olan aksesuarlar tercih etmeliyiz.

Günümüzde altınlar düğün hediyesi, bebek hediyesi gibi durumlarda hediye için satın alınmaktadır. Fakat altın fiyatlarının artması ile birlikte insanlar gram altını bile zor alır duruma gelmişlerdir. Bunun sonucunda üreticiler duruma çözüm getirmek için çeyrek altının yarısı konumunda bir altın üretmişlerdir. Böylece geliri az olan aileler o altından satın alarak hediye etmek istedikleri kişilere verebileceklerdir.

Bugünlerde evlenirken gelin adayına altın bilezik, altın set takım alınmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken altınlardaki işlemelerin çok olmamasıdır. Çünkü ileride satılmak istendiğinde gelir az olacaktır.

Altınlar yalnızca sarı renkte bulunmaktadır. Sarı altından hoşlanmayanlar için beyaz altın, kırmızı altın, yeşil altın gibi çok çeşitli altın bulabilmek mümkündür. O yüzden sarı renkli altını sevmeyen birine daha farklı renkte ve görünüşte hediyeler almak mümkün hale gelmiştir.

Ülkemizde bazı yörelerde altın düğünlerde güç gösterisi olarak da kullanılmaktadır. Gelin adayına düğün gecesinde kilolarca altın takarak aileler zenginliğini sergilemeyi amaçlıyorlar. Fakat bazı aileler bu hediye ettikleri altınları satın almayıp kuyumculardan kiralamayı tercih ediyorlar. Düğün gecesi gösterişini yaptıktan sonra altınları geri alarak aldığı kuyumcuya teslim etmektedir. Böylece hem fazla para harcamamış oluyor hem de düğün gecesi gösterişini yapmış oluyor.

Altınlar değerli taslar ile süslenerek günümüzde daha fazla öneme sahip olmaktadırlar. Değerli taşlar ile süslenen altınlar bayanların daha çok hoşlarına gitmekte ve bayanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Related posts

Leave a Comment