Altın 

Türkiye’de Altının Önemi

Bir ülkede genel enflasyon durumun belirleyen iki kıstas vardır. Biri döviz kuru diğeri altın fiyatları. Eğer o ülkenin enflasyon oranı düşükse, halkın alma gücü yüksekse, kişi başına düşen gelir oranı yeterliyse altın fiyatları da makul standartlardadır.

Altın günlük yaşamımızda çok sık kullandığımız, çoğumuzun üzerinde taşıdığı bir maddedir. Altın fiyatları normal standartlarda bir ailenin, bir yakınının düğününe katılıp katılmama konusunda bile karar verme aşamalarında çok önemli bir rol oynar. Çünkü altın kendisi başlı başına çok önemli rol oynar ömrümüzde. Birisi evlenirken nikahta – düğünde, sünnet düğünlerinde, bir yakınınızın çocuğu olduysa, yakınınız veya arkadaşınız yeni bir araba – ev satın aldıysa, bebeğiniz ilk dişini çıkardığında onun diş buğday töreninde hep altın alınır, altın hediye edilir ve o altınlar alan kişi tarafından saklanır. Amaç zor bir zamanda onları bozdurup ihtiyaçları kapatmaktır. Düğünde geline birden fazla burma bilezik takan her zaman insanlar içinde daha çok takdir görür.

Bir de çeyrek, yarım, tam gibi miktarlar halinde satılır piyasada. Hatta son zamanlarda gram altın bile güzel bir hediye olarak piyasada satılmaktadır.

Nişanlanacak çiftler kırmızı bir kurdelenin eşlik ettiği altın alyanslarla adım atarlar yeni hayatlarına.

Bir de yaşlıların yastık altı dediğimiz birikim merakları vardır. Annelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimiz biriktirdikleri paralarla altın alıp, onları bankaya yatırmadan yastık altında tutarlar. Sonra da dört gözle altın fiyatlarının yükselmesini, ellerindeki altınların değerlenmesini beklerler. Bu yüzden geleneksel anlamda da toplumumuzda çok önemli bir yerdedir altın.

İstanbul’daki Kapalıçarşı altının kalbidir. Orda istediğiniz her türlü altını bulabilirsiniz. Hatta altın aksesuarınızda bir problem olursa tamiratını da orda yaptırabilirsiniz.

Altın kararmaz, sadece dönem dönem bakıma ihtiyaç duyar. Arada gidip parlattırmak gerekir. Bunu da işin ustalarına bırakmak gerek.

Related posts

Leave a Comment