Piyasa Analizleri 

Profesyonel Bir Yatırım Nasıl Yapılır?

Günümüzde yatırım araçlarının artması ile birlikte yatırım yapmak isteyenlere zengin bir seçim şansı ortaya çıkmış durumdadır. Bu sayede yatırım için en cazip olan yatırım aracının kullanılması ile birlikte hem maddi yönden kazanç sağlanabilir hem de mevcut bakiye daha da yükseltilerek diğer yatırımlar için sermaye oluşturulabilir. Özellikle online olarak yapılabilecek olan yatırım seçeneklerinde herhangi bir limitin olmaması, bu açıdan küçük yatırımcıların da fırsatları değerlendirerek, paralarını büyütmesini sağlamaktadır.  Yatırım konusunda son yılların en çok tercih edilen sistemi ise ikili opsiyon yatırımları olmaktadır. İkili opsiyon yatırımları Türkiye’de tam olarak yaygınlaşmadığı gibi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından da konuyla ilgili pek çok açıklama yapılmış durumdadır.

İkiliopsiyon yatırımları genel olarak basit bir mantığa sahiptir ve bir değerin yükselip alçalmasına bağlı olarak yatırımcısına kazanç sağlamaktadır. Benzer yatırım borsa ve Forex’lere göre çok daha farklı bir sisteme sahip olan ikili opsiyon yatırımlarında bir varlığın değerinin, yatırım sonunda ne yönde seyredeceğinin ön görülmesi gerekmektedir. Yatırım süresi boyuna herhangi bir işlem yapılmadan yatırımın dolması beklenirken, bu süre sonunda kişilerin ön görüleri tuttuğu takdirde kazanç sağlanması mümkün olmaktadır. Fakat ters bir durum ortaya çıktığında ise yatırımlar da kaybedilebilir. Bu anlamda ikili opsiyon yatırımları için iyi bir piyasa analizinin yapılması ve doğru tahminler doğrultusunda yatırımların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İkiliopsiyon yatırımları için en çok merak edilen durumlardan birisi de kazanç miktarlarıdır. Kazanç konusunda kesin bir oranın ya da rakamın verilmesi mümkün olmadığı gibi yatırım süresi sonunda doğru bir tahminde bulunan kişinin yatırımının miktarına göre % 70 ile 80 arasında bir kazanç sağlaması mümkündür. Fakat aynı şekilde tahminin tutmaması halinde kayıp da yaşanması muhtemeldir k bu da ikili opsiyon yatırımlarının riskini oluşturmaktadır.

İkili opsiyon yatırımları üzerinden yatırım yapmak isteyen bir kişinin mutlaka aracı bir kurum üzerinden hesap açarak, bu aracı üzerinden ikili opsiyon yatırımlarını yapması gerekmektedir. İkili opsiyon yatırımları için minimum rakam genelde 10 Dolar’dır. Maksimum rakamlar ise 5.000 Dolar’a kadar çıkabilmektedir. Fakat bu konuda yatırım için tercih edilecek olan aracı kurumun şartlarının önemli olduğu ve bu nedenle incelemelerin bu yönde yapılması gerektiği de hatırlatmak uygun olacaktır. Ekonomiden farklı olarak, ikili opsiyon yatırım sektöründe yer alan değerlerin incelenmesi ve geçmişe yönelik olarak hangi aşamalardan geçtiğine bakılması gerekmektedir. Böylece yapılacak olan yatırımlarda geçmiş üzerinden yapılacak tahminler ile birlikte daha doğru bir karar verilmesi mümkündür.

İkiliopsiyon yatırımlarında Neye Yatırım Yapılır?

ikili opsiyon yatırımlarında değer olarak ifade edilen varlıklar, çeşitli hisse senetleri, dövizler, emtialar ve borsa değerleri olabildiği için yatırım konusunda ikili opsiyon yatırımlarında oldukça seçenek mevcuttur. Bu açıdan kişilerin tüm yatırım araçlarını incelemesi daha yararlı olacak ve geniş, uzun bir şekilde yapılacak olan piyasa araştırması sonrasında yatırım yapılacak olan değerin seçilmesi mümkün olacaktır. Unutulmamalıdır ki piyasalarda sürekli tekrarlanan bir işlem bulunmamaktadır ve sistem makine gibi çalışmaz. Bu nedenle sürekli iniş ve çıkış yapan bir değerin her zaman bu yönde hareket etmesi de beklenmez. Bu nedenle ikili opsiyon yatırımlarında ileriyi görmek ve tüm ihtimalleri değerlendirerek yatırım yapmak gerekir. Ayrıca ikili opsiyon yatırımları konusunda temas, yukarı aşağı opsiyonu gibi farklı yatırım türleri de bulunduğu için ilk defa ikili opsiyon yatırımı yapacak olan kişinin sektördeki bu yatırım türlerini de incelemesi, yakından tanıması gerekmektedir.

Related posts

Leave a Comment