Piyasa Analizleri 

KÖPEKBALIĞI TEKNİĞİ NEDİR?

Birikimlerinin değerini yükseltmek isteyenlerin başvurduğu ticari mal ve evraklara, belirlenen kurallar ve yasalar koşulu altında alım satım yapılan sisteme borsa denir. Türkiye’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, uluslara arası seviyedeki; Londra, New York ve Tokyo gibi ticari ve global düzeydeki borsalar ve her ülkenin kendine ait kurumsal borsaları bulunmaktadır. Belirli yönetmelikler ve kanunlara göre borsada atılan her adım Sermaye Piyasası Kurulunca denetlenir. SPK adı verilen bu kurum kanun ve yönetmeliklere uygun yapılan her türlü ticareti denetleyip maddi güvenliği sağlar. Ayrıca borsaya yapılan yatırımların danışmanlığını yapan portföy yöneticileri bulunmaktadır. Portföy yöneticilerine her türlü bilgiyi danışabilir ve ilk defa borsa da alım satım yapıyorsanız size yol göstermeleri için yardımcı olabilirler. Fakat yatırımcılardan belirlenen oranlarda yüzde alarak çalışırlar.

Borsada Alım Satım

Borsada satılan tüm malların ve evrakların fiyatları serbest piyasadaki arz-talep dengesi standardında belirlenir. Arz ve talep standartlarının sürekli değişmesi yüzünden borsadaki ticari mal ve evrakların fiyatları da sürekli değişmektedir. Çeşitli etkenlere göre değişen fiyatların sebeplerinden bazıları ekonomi ve siyasetin yanı sıra bazı kıymetli evrakların fiyatını etkileyebilen özel koşullarda bulunmaktadır. Fiyatların değişken olduğu borsada bir gün içerisinde yaptığınız yatırım tavan da yapabilir taban da yapabilir. Bu nedenle ticari malların hangisinin fiyatının önceden düşeceğini saptamak ve bunun üzerinden alım ve satım işlemi yapmak gelirinizi arttırır.

Borsada takip etmek sürekli başında durmak ve hemen alıp satmak çok önemlidir. Bazen ufak bir zaman kaybı ile yüksek orandaki yatırımınızı kaybedebilirsiniz. Sattığınız an para kazanmak ve yanlış zamanda satmamak için köpekbalığı tekniğini denemelisiniz. İhtiyacınız olduğu için sattığınız senetlerin değeri çıkmaya başladığı için sattığınıza pişman olmanıza gerek kalmayacak. Köpekbalığı tekniği sayesinde kısa vadede, orta vadede ve uzun vadede takip ettiğiniz senedin hareketlerini gösteriyor. %300 lere kadar prim yapan senetleri size zamanında belirterek sat zamanını söylüyor. Hisse senedi, altın, döviz, parite ve tüm endekslerde tahminlerinizin doğru ve garantili çıkmasına yardımcı oluyor. Köpekbalığı tekniğini kullanması hiç de zor değildir. Tam zamanında senet fiyatları değişime uğramadan ve sizi zarara uğratmadan alım satım yapmanıza yardımcı oluyor. Endeksin değişmesi sizin senetlerinizi ve yatırımlarınızı etkilemeyecek ve düşürmeyecek.

Related posts

Leave a Comment