Kredi 

HİBE KREDİSİ NEDİR?

Hibe kredisi sayesinde birçok kadın, engelli ve genç vatandaşlar iş sahibi olacaklar. Hibe kredi engelli vatandaşlarımıza ve ev hanımlarına da büyük bir avantaj getirmiştir. Günümüz şartlarında ek gelire ihtiyaç duyan ya da işini geliştirmek isteyen ve de iş bulmakta zorlanan, kendi yeteneğini ön plana çıkarmak isteyen ev hanımları bireysel veya gurup halinde bu krediden yararlanabilmektedir. Bu alınan krediler sayesinde ev hanımları küçük işletme, el becerisi, dikiş, nakış gibi alanlarda kendilerini daha da geliştirmelerine yardımcı oluyorlar.

Hibe Kredisinde Türkiye’deki Durum

Avrupa ve Amerika gibi çok gelişmiş ülkelerde de vatandaşlar bu kredilerden yaralanıp ülkelerine birçok alanda iş istihdamı sağlamaktadırlar. Avrupa birliği uyum süreci ile başlayan hibe kredi sistemi her geçen gün daha da keşfedilen bir sistem olmuştur. Yerli yabancı tüm vatandaşların kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmakta adeta kurtarıcı olmuş durumda. Hibe kredisi sayesinde birçok kadın, engelli ve genç vatandaşlar iş sahibi oluyor. İş sahibi olan vatandaşlar kendilerini ve çevrelerini geliştirip ülke kalkınmasında büyük bir payları olacak. En önemlisi de bir şeyler yapmanın, başarının gücünü keşfedecekler. İş kapsamlarını geliştirecekler. Bu uyum süreci zarfında kalkınmakta olan ülkemize yeni iş imkanları açılacak, yeni iş alanları keşfedilecektir. İşsizlik de büyük bir ölçüde azalacak kendimizin yanı sıra birçok vatandaşımıza da iş imkanı sunulacaktır.

Hibe kredisinden yaralanmak için gerekli olan şartlar ise on sekiz yaşını doldurmuş olmak ve ilkokul mezunu olmaktır. Bu bilgilere sahip olan kişiler ve işini geliştirmek isteyen ya da iyi bir fikrim var diyen tüm vatandaşlarımız bu sistemden kolaylıkla yararlanabilir, kendi işinin sahibi olabilirler. Sistem hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar ve başvurular için işkur ile bağlantıya geçebilirler. İsteyenlerde hibe kredisi siteminde oluşturulmuş iş gücü geliştirici danışmanlık programlarından da bilgi alabilirler.

KOSGEB üzerinden de artık gerekli destek sağlanabilir. Kişiler KOSGEB üzerinden kayıt yaptırdıktan sonra proje için hibe ve kredi sağlayabilmektedir. Bu açıdan bu seçenekler de değerlendirilebilir.

Leave a Comment