Piyasa Analizleri 

EN İYİ YATIRIM ARACI HANGİSİDİR?

İnsanların ellerindeki mal varlıklarını artırmaları için birçok yöntem vardır. Bu yöntemler kimisi için mümkün kimisi içinse mümkün değildir. Bir insan parasını nasıl kullanırsa daha değerli hale getirir. Bu sorunun cevabı aslında yine kendisinde saklıdır. Klasik olarak en risksiz bir şekilde düşünecek olursak herkesin bildiği ve söylediği gibi altın en iyi yatırım aracıdır. Ancak şunu bilmek gerekir ki altın iyi bir yatırım aracı olmakla beraber altında çok daha iyi kazanç sağlayan yatırım araçları da vardır. Bunu için bir takım yatırım araçlarını risklerini, getiri ve götürülerini bilmek gerekmektedir. Bunlar;

  1. Arsa alımı: Öncelikle birinci sıraya arsa alımını koyduk ki yatırımın sadece altın, döviz gibi gayrı menkullerle olmadığını hatırlatmak için. Gayrimenkul alımları da muhakkak bir yatırım aracıdır. İyi bir arsa çok iyi bir fiyattan alınabildiğinde yüksek kar ile satılarak iyi bir yatırım yapılmış olur. Ancak şu kadar var ki bu herkes için çok da mümkün değildir çünkü değerli bir arsayı kısa vade ucuza almak mümkün değildir. Mümkün olmuşsa da bu bir kişiye ya denk gelir veya gelmez. Eğer arsanın değerlenmesi uzun vadede ise buda büyük bir risktir. Çünkü o yer ya değerlenir veya değer de yitirebilir. Bu tamamen kişisel bir öngörüdür ve gerçekten ileride iyi kar ettireceği varsayılıyorsa risksiz bir şeklide kar etmek isteyen için iyi bir yatırım aracı olabilir.
  2. Ev veya bina alımı: bu da gayrimenkul alımına verilebilecek bir örnektir ve arsadan farklı bir durumu pek yoktur.
  3. Vadeli Hesaba faizli yatırım: Bu yatırım türü yine risk almak istemeyen ve paranın değerini korumak isteyen kişi için uygun sayılabilecek bir yatırım türüdür. Paranın değerini korumak isteyen için dememizin nedeni ülke ekonomisi ve enflasyon karşı karşıya getirildiğinde uzun vadede paranın bankaya yatırılması her ne kadar ilk bakışta kazanç gibi görünse de aslında paranın değerini koruyan bir yatırım aracıdır.
  4. Altına yapılan yatırım: bu yatırım türü insanların en çok tercih ettiği yatırım türüdür. Tercih edilmesinin en önemli sebebi halk arasında yaygın olan “altın en risksiz yatırımdır” “altın değer kaybetmez” gibi sözler sebebi iledir. Bu sözler göreceli olarak doğru kabul edilebilir. Ancak altının da uzun vade de paranın değerini koruduğunu söylemek yerinde olacaktır. Ülke ve dünya ekonomisini takip ederek kriz savaş gibi zamanlar altından daha güzel kazanç sağlayan bir yatırım aracı yoktur denilebilir. Ancak sair zamanlarda altının iyi bir kazanç elde ettirmesini beklemek çok ta uygun bir hareket değildir.
  5. Döviz yatırımı: işte bu gerçekten riskli bir yatırımdır. Çünkü dövizde değerin korunması gibi bir kural yoktur bunun için dünya ekonomisini ve ülke ekonomisini iyi takip ederek kuvvetli öngörülere sahip olarak kazanç elde etmek mümkündür.
  6. Borsa yatırımı: borsa yatırımı başta Hisse senedi aldığı şirket hakkında iyi bilgiye sahip olmak bununla beraber ülke ve dünya ekonomisini iyi takip edip kuvvetli bir öngörüye sahip olarak yüksek kazanç elde etmek mümkündür.

Related posts

Leave a Comment