Dolar 

Dolar’dan Yeni Rekor Gelir Mi? FED Öncesinde Son Durum Ne?

Donald Trump’ın başkan olduğu Amerika Birleşik Devletleri ekonomik anlamda da oldukça hareketli günlerden geçiriyor. Özellikle seçimler sonrasında dolarda ciddi bir artış yaşanırken dün piyasalarda dolar tarihin en yüksek seviyelerine kadar ulaşmayı başardı. Yaşanan bu durum dünya genelinde büyük bir hakimiyeti bulunan doların daha da güçlenmesine neden olurken özellikle kurda geri çekilmelerinin ardından doların 3.26 ve 3.24 bandında seyretmeye başladı.

Merkezden Müdahale Gecikmed

Özellikle Merkez Bankası’nın bugünkü yaptığı müdahale sonrasında dolarda biraz çekilme yaşanırken bu durumun önümüzdeki günlerde devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Dolar için en büyük tehlikenin Aralık ayında yaşanacak olması ciddi bir tedirginliğin yaşanmasına sebep oluyor. FED tarafından yapılacak olan toplantı sonrasında faiz artışına gidilmesi doların daha da yükselmesine neden olabilir. Böyle bir durumda ise doların yeni bir rekoru zorlaması da mümkün görünüyor. Özellikle faiz artışı ile birlikte doların ciddi oranda değer kazanacak olması bu konuda Türkiye’de yeni müdahalelerin yapılmasını da zorunlu bırakabilecek. Bu açıdan önümüzdeki günlerde dolar için gerçekleştirilecek olan yeni yaptırımlar doların Türkiye’de daha da kontrol altına alınmasını sağlayabilir.

Doların Geleceği Nasıl Olacak?

Özellikle seçim sonrasında aşırı bir şekilde yükselen doların Türkiye dışındaki ülkeler için de yükselişin mutlaka durdurulması gerektiğine işaret ediyor. Yükselişin durdurulması açısından ise Türkiye’nin ekonomik anlamda farklı bir yaptırım uygulaması gerekebilir.

Ekonomik anlamda Sadece Türkiye için değil dünya genelinde oldukça hareketli bir dönemde dolar için yapılacak hamleler doların gidişatını ciddi oranda etkileyecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanacak gelişmelerden olumlu yönde etkilenmesi doların ciddi oranlarda artmasını sağlayabileceği gibi bu konuda pek çok farklı ülkenin ekonomik anlamda zorlu bir döneme girmesine neden olabilir. Bu açıdan bakıldığında Dolar şu an için Türkiye’de olduğu gibi pek çok ülke için de hem tehdit olarak görünüyor hem de ekonomik anlamda pek çok farklı yaptırımın uygulanmasına neden olabilir.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

3.32 ile güne başlayan Dolar şu anda da yine 3.30 dolaylarında seyrederken Aralık ayında yapılacak toplantı sonrasında 3.30’un üzerine de çıkabilecek. Özellikle toplantı ile ilgili yapılan analizlerde faiz artırımının yüzde 25 oranında olabileceği belirtilirken böylesine yüksek oranda yapılacak bir artışla kuşkusuz yine doların yükselmesi noktasında önemli bir destek sunulacak.

Related posts

Leave a Comment