Dolar 

Dolardan Tüm Zamanların Rekoru Geldi! Piyasalarda Son Durum

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan başkanlık seçimlerinin ardından dolar çok iyi ivme kazanırken özellikleri dün yapılan değerlendirmelerde doların yeni bir rekoru zorlayabileceği belirtilmişti. Bugün piyasada işlem görmeye başlayan dolar güne 3.28 seviyesinden başlarken 3.32 seviyelerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Yeni Rekor: 3,3250

Doların tüm zamanların en yüksek değerine ulaşması Türkiye’nin ekonomik anlamda çeşitli sorunlar yaşayabileceğini de gösterirken şu anda dolar ile ilgili yapılan tahminler tablonun çok daha kötü olabileceğini gösteriyor. Doların daha yüksek seviyelere çıkması da beklentiler dahilinde. Böyle bir durumun yaşanması halinde ise Türkiye’nin ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçmesi de mümkün. Bu bakımdan Dolar için bugüne kadar yapılan tahminlere büyük bir bölümü doğru olurken önümüzdeki süreçte Doların daha da yükselecek olması Türkiye’nin ekonomik anlamda zorlu bir döneme girmesine neden olabilecek durumda.

Piyasalarda Beklentiler Neler?

dolar fiyatları için yapılan tahminlere dolar fiyatlarının kısa süre içerisinde 3.35 üzerine dahi çıkabileceği belirtiliyor. Bu açıdan şu anda Dolar fiyatları 3.32 seviyesinde olsa da 3.35 seviyesine kadar çıkılması bu konuda farklı sorunların yaşanmasına yol açabilir. Dolar seviyesinin bu kadar yükselmesi özellikle Aralık ayında yapılacak olan yeni faiz toplantısı sürecinin çok daha zorlu geçmesine neden olabilir. Öyle ki toplantıdan olumlu bir kararın alınması ve doların bu kararı ile birlikte olumlu yönde etki görmesi daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olabilir.

TL’de Değer Kaybı Sürüyor

Türkiye’de darbe süreci ve siyasi belirsizlik nedeniyle oldukça zorlu bir süreç yaşanırken bu süreç kapsamında Türk Lirasının giderek değer kaybetmesi gözlerden kaçmıyor. Öyle ki Aralık ayında yapılacak toplantı şu an için en büyük beklentilerden bir tanesi olurken bu toplantının uygun bir şekilde sonuçlanması Türk Lirasının dolar karşısında daha fazla değer kaybetmesine neden olacak. Bu açıdan şu anda dolar için yapılan tahminlerde Türkiye için kötü senaryolar çiziliyor. Doların yükselmesi Amerika ekonomisi için olumlu olarak görülse de doların Türk lirasına karşı ciddi oranlarda değer kazanması Türkiye’deki ekonomik durum için de alarm veriyor. Önümüzdeki süreçte konuyla ilgili getirilecek yeni düzenlemeler ve alınacak tedbirler Türkiye’deki ekonomik durumun daha da iyileşmesini sağlayabilir.

Related posts

Leave a Comment