Dolar Piyasa Analizleri 

Dolar / TL Bandına Yeni Müdahaleler Gelebilir

Amerika’da yapılan seçimler sonrasında Dolar kurunun hızlı bir şekilde artış göstermesi Türkiye’nin hemen duruma müdahale etmesine neden olurken konuyla ilgili yapılan resmi açıklamalarda güncel ekonomik veriler analiz edildi.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yapılan açıklamalarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası tarafından yapılacak faiz artışı nedeniyle piyasalarda ciddi bir beklentinin yaratıldığı ve bu nedenle de artışın yaşandığı belirtirken bu fiyatlandırmanın şu anda çok abartılı olduğu ve böyle bir abartılacak durumun olmadığı belirtildi.

Türkiye’de Durum Stabil

Türkiye’nin ekonomik ve siyasi açıdan durumunun tüm ülkeler tarafından yakından takip edildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Türkiye’nin ekonomik anlamda uzun yıllardan beri başarılı bir politikayı izlediğini ve önümüzdeki dönemlerde de herhangi bir handikabın yaşanmayarak mevcut ekonomik sürecin aynı şekilde devam ettiril bileceğini söyledi.

Türkiye için genel olarak kötü bir durumun yansıtılmaya çalışılsa da  Türkiye’nin ekonomik ve siyasi açıdan herhangi bir olumsuz durumda olmadığını söyleyen Cevdet Yılmaz geçmiş yıllarda yapılan başarılı işlemlerin yine tekrarlanacağını ve ekonomik süreçlerden herhangi bir zarar görmeden atlatabileceğini söyledi. Merkez Bankası tarafından faiz artışı uzun zamandan beri büyük bir beklenti yarattığını söyleyen Cevdet Yılmaz bu beklentinin kasıtlı olabileceğini özellikle piyasalarda gergin bir bekleyişin olması da böyle bir seçimin yapılabileceğine işaret ettiğini söyledi. Yapılan açıklamalar ile birlikte Türkiye’deki ekonomik veriler hakkında önemli bilgiler paylaşılırken son dönemlerde dolar kur hareketlerinin normal olduğu belirtildi.

Dolar ve TL bandında yaşanan yükselişin çok yüksek bir dalgalanma arzu edilmese de yaşandığı belirtilirken serbest kur rejimine bağlı olarak yaşanan bu durumun normal karşılanması gerektiği ifade edildi. Cevdet Yılmaz yaptığı açıklamada serbest kur rejimine bağlı olarak yaşanan çok fazla oynaklıklarını makul seviyelerde kalabilmesi adını tedbirler geliştirdiklerini söylerken gerekli müdahaleler ile Türk lirasının zarar görmeden tüm bu ekonomik süreci geçirebileceğini söyledi. Cevdet Yılmaz tarafından yapılan bu değerlendirmeler ekonomi sektöründe ciddi bir ses getirirken özellikle faiz artışı ile ilgili başlanacak olan olumsuz etkilerin Türkiye’ye çok fazla zarar vermemesi bekleniyor.

Related posts

Leave a Comment