Piyasa Analizleri 

BORSADA EN ÇOK KULLANILAN TERİMLER

Yatırım için borsaya girmek istediğimizde hemen bir yatırım hesabı açıp borsaya girmeli miyiz? Yoksa bir takım alt yapı diyebileceğimiz bazı bilgileri bildikten sonra mı girsek iyi olur. Cevabı kesindir. Cevabı mutlaka bir takım alt yapı diyebileceğimiz bilgilere sahip olduktan sonra sanal bir hesap işletip ondan sonra girmeliyiz. Çünkü borsa riskli bir yatırımdır ve bu yatırım sahasına belli kuralları bilmeden girmek büyük zararlara yol açabilir.

Bu bilgiler adeta ehliyet alacak kişinin bilmesi gereken en az bilgiler gibidir. Bir şoförün kavşaklardaki ışıkların ne anlam taşıdığını bilmemesi, vites değiştirmeyi bilmemesi ve araç sollamanın kurallarını bilmemesi halinde trafiğe çıkması ne kadar tehlikeli ise borsaya yatırım yapmak isteyen bir kişinin en azından bilmesi gereken hususları bilmemesi de bundan farksızdır. Mutlaka felaketle sonuçlanır.

Peki, borsaya yatırım yapmak isteyen bir kişinin bilmesi zaruri olan bu asgari bilgiler nelerdir. Borsanın kırmızı ve yeşil ışıkları nelerdir. Borsada seyretmek isteyen bir yatırımcının hangi aşamadan sonra borsaya girip yatırım yapması uygundur. İşte bütün bunlar sırayla ve kısaca en anlaşılır şekilde anlatılmaya çalışılacaktır.

Öncelikle borsada kullanılan birtakım terimleri benimsemek gerekir ki bunlar borsanın alfabesi mesabesindedir. Tabi ki borsa terimlerinin tamamı bir sözlüğe sığacak kadar çoktur tamamını bir anda öğrenmek ve kavramak zor olacaktır ancak en zaruri olan birkaç tanesini bilmek gerekir. Bunlar kısaca;

  1. Yatırım hesabı: borsaya adım atmak için ilk lazım olan şey bir yatırım hesabınızın olmasıdır. Yatırım hesabı demek sizin borsada işlem yapmanız için banka tarafından açılmış bir hesap demektir. Nasıl ki bankada vadeli, vadesiz gibi hesaplarınız bulunuyorsa bu hesaplardan ayrı olarak bir de yatırım hesabınız bulunacaktır ve bu hesap diğer hesaplarınızdan bağımsızdır. Bu hesabınıza ne kadar para aktarırsanız borsadaki işlemlerinizi bu para ile yaparsınız.
  2. Portföy hesabı:portföy hesabı yatırım hesabınızla aynı anlamı taşımaktadır. Ancak şu kadar var ki portföy denilince aktif olarak işlemdeki paranız kast edilmektedir. Örneğin yatırım hesabınıza 1000 TL aktardığınızı düşünelim. Bu para sizin yatırım hesabınızda görülecektir. Bu paranın 300 TL’sini “X” hissesine yatırdığınızı kabul edelim. Bu durumumda yatırım hesabınızdaki portföyünüzün değeri 300 TL, yatırım hesabınızın değeri ise toplamda 1000 Tldir. “X” hissesinin sizin için 20 TL değerinde bir değer artışı yaptığını kabul ederseniz portföy hesabınız 320 TL ye yükselirken toplam yatırım hesabınızdaki para değeri 1020 TL dir. Ancak şunu bilmek gerekir ki portföy hesabınızdaki paranın değeri yukarı veya aşağı yönlü olarak hareket halinde olabilir ancak portföye geçmemiş yani herhangi bir hisse alımı yapılmamış olan para yatırım hesabınızda sabit olarak duracaktır.
  3. Hisse senedi: hisse senedi kısaca ve basitçe borsada işlem gören bir şirketin halka açık olan sermayesinin bir payını temsil eden kıymetli evraktır. Örneğin “X” hisse senedi, bu şirketin halka açık olan sermayesi 1 milyon olsun. 1 milyonu eşit parçalara bölmek istediğimizde her bir parçaya hisse senedi denir. 1 milyonun 500 bine bölündüğünü düşünelim çıkan rakam 2 dir. “X” şirketinin borsada işlem gören 500 bin adet hisse senedi vardır ve 2 TL değerinden piyasaya çıkmıştır. İşte bu 2 TL değerindeki 500 bin adet kıymetli evrakların her birine hisse senedi denilmektedir.

Related posts

Leave a Comment