Piyasa Analizleri 

10 Kasım 2016 Dolar Piyasa Değerlendirmesi – Yükseliş Sürecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen seçimlerin ardından Donald Trump’ın başkan olmasının kesinleşmesi piyasalarda da dolara dönüş yapılmasını sağladı. Özellikle seçim öncesinde pek çok farklı piyasada dengeler bozulurken seçimin sonuçlanması ile birlikte tüm yönelimler yine dolara doğru oldu. Aynı zamanda yaşanan gelişmeler dikleşme enflasyon beklentilerinin de yeniden canlanacağı yönünde yorumlandı.

Doların Üstünlüğü Artabilir

Piyasalarda yapılan genel yorumlarda doların güçleneceği şeklinde tahminler bulunurken özellikle önümüzdeki günlerde tüm para birimlerinin dolara karşı ciddi bir kayıp yaşaması bekleniyor. Seçimlerin etkisi ile birlikte Doların bir süre yükselmesi ve iyi bir seyir izlemesi beklentiler doğrultusunda. Fakat Aralık ayında dalgalanmaların yaşanabilmesi mümkün.

FED Etkisi Yaşanabilir

Özellikle bu dönemde FED tarafından yapılacak yeni toplantıda faiz artışı olup olmayacağı yönündeki çeşitli spekülasyonlar ve toplantıdan çıkacak sonuç doların seyrini çok ciddi oranda değiştirebilir. Üstelik gerçekleştirilen son toplantıda FED tarafından yapılacak faiz artışının Aralık ayına çekildiği ve bu Aralık ayına kadar geçecek süre içerisinde de bu artışa yönelik hazırlıkların yapılacağı belirtildi.

Enflasyon Kritik Eşik

Dolar ile etkili olan diğer bir konu ise Amerika Birleşik Devletleri’nde Enflasyonun artmasının beklenmesi. Özellikle yeni ekonomi yönetimiyle birlikte yapılacak mali düzenlemeler doların gidişatını doğrudan etkileyecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni yönetimin özellikle kurulacağı süreye kadar Dolarda farklı hareketlenmelerin yaşanabileceği belirtiyor. Ayrıca özellikle Türkiye’de yapılan değerlendirmelerde tüm dünya genelinde doların yükseleceği şeklinde tahminlerin yapılsa da farklı bir öngörü bulunuyor.

Türkiye’de Beklentiler Farklı

Türkiye’de yapılan ekonomi değerlendirmelerinde özellikle hükümetin kurulması sürecine kadar Farklı bir gelişmenin yaşanabileceği bekleniyor. Yapılan tahminler ise doların düşüşü yönünde. Aynı zamanda özellikle ekonomi yönetiminin kimlerden oluşacağı ve nasıl bir politika izleneceği de oldukça önemseniyor. Bu açıdan Amerika’da şu an için dolar her ne kadar yükseliş içerisinde olsa da yapılacak seçimler ve açıklanacak stratejilerini ardından farklı etkilerin görülebilmesi de mümkün. Fakat tüm işlerin yolunda gitmesi halinde ise FED ile desteklenecek bir Amerika Birleşik Devletleri’nin dolar ile çok yüksek rakamlara ulaşması mümkün.

Related posts

Leave a Comment